Last updated: 2019-12-07 14:07:02
SZERKESZTŐSÉG:
Bárdi Nándor
Erdősi Péter
Fedinec Csilla
Kántor Zoltán
Kovács Éva
Papp Z. Attila
SZERKESZTŐSÉG ÉS KIADÓ:
Teleki László Intézet Közép-Európai Tanulmányok
Központja
Felelős Kiadó: a Teleki László Intézet
főigazgatója
Köszöntjük az Olvasót, aki nem elégszik meg a nemzeti kisebbségi kérdés irodalmi vagy publicisztikus eszközökkel történő interpretálásával, s a rendszeres, tudományos igényű megismerés híve: folyóiratunk az Ő számára készül és elsősorban az Ő segítségére számít. Kisebbségtudományi szemlénk - kiegészítve örvendetesen szaporodó irodalmi-közéleti lapjainkat - a kisebbségi kérdés tudományos vizsgálatára vállalkozik: tanulmányok, esszék, interjúk és eredeti, ám nyilvánossághoz eddig jórészt nem jutó dokumentumok közlésére a kisebbségtörténelem, eszme- és mentalitástörténet, jogtudomány és jogtörténet, demográfia, politológia, szociológia, néprajz, nyelvészet stb. területéről. Szándéka szerint korrigálja a magyarországi tájékozódás egyenetlenségeit, s érdeklődésével más kezdeményezéseknél hangsúlyosabban a csehszlovákiai magyarság felé fordul, miközben a nemzeti kisebbségi kérdés általános elemzésének, elvi jellemzésének is teret ad.
Mindeközben abból indulunk ki, hogy a 19-20. század folyamán felhalmozódott nemzeti kérdések csakis Közép-Európa elhomályosult közösségtudatának galvanizálásával, a széttöredezettség okainak, következményeinek feltárásával és meghaladhatóságának mérlegelésével juthatnak közelebb a tartós megoldáshoz. Lapunk címének és programjának regioja egyszerre jelenti a sokféle náció által lakott Duna-tájat, az egyetemes magyar műveltség terrénumát és a csehszlovákiai magyarság által lakott szűkebb pátriát.
A Regio szervezésének előtörténete egy korábbi történelmi szituációt idéz föl, olyan pillanatot, amikor még senki sem tudhatta, hogy a kisebbségtörténet egy bizonyos szakasza - hitünk szerint - mindörökre lezárul. Amikor a folyóirat terve megfogalmazódott, még elképzelhetetlennek tűnt, hogy a csehszlovákiai magyarság megfogalmazza és nyilvánosságra hozza kollektív akaratát. Ennek következményeivel számot kell vetnie mindenkinek, aki itthon ezekből az igényekből akart megfogalmazni valamit, vagy a csehszlovákiai magyarság érdekképviseletét kívánta szolgálni. Különösen annak, aki a csehszlovákiai magyarság módszeres kutatására vállalkozik. Folyóiratunk létjogát, meggyőződésünk szerint, tudományos jellege igazolja. Nem célunk a közvetlen politizálás, annak egy mélyebb és Közép-Európában régóta időszerű módjához: a minőséghez szeretnénk hűek maradni. Éppen ezért, munkatársaink politikai meggyőződésétől és állampolgárságától függetlenül; lehetőségeinkhez mérten szeretnénk összefogni a szétszórt és rendezetlen csehszlovákiai magyarság-kutatást, fórumot adni e munkának s hozzájárulni a kisebbségi lét elméleti kérdéseinek tárgyilagos tisztázásához. A folyóiratban helyet kínálunk azoknak is - szlovákoknak, cseheknek, németeknek, románoknak és más nemzetbelieknek -, akik a részben közös múlt és az együttélés mai tapasztalatai révén új, vagy általunk kevésbé tudatosított szempontokat tudnak ajánlani témáink komplex vizsgálatához. Ugyanezt a célt szolgálja a szerkesztőség által tett Párbeszéd Alapítvány is, melyről lapunk utolsó oldalán olvashat az érdeklődő, valamint az a könyvsorozat, melynek darabjai más-más kiadó közreműködésével ugyan, de egységes koncepció jegyében készülnek.
Folyóiratunk állami támogatás nélkül, alapítványok, intézmények és magánszemélyek segítségével jött létre, s a jövőben is rajtuk múlik - s persze, a körülmények alakulásán, hogy meddig tudjuk munkánkat folytatni. S főként azokon - olvasóinkon és munkatársainkon egyaránt -, akik vállalkozásunk mellé állnak.