Elméleti és empirikus tanulmányok
Absztrakt: Ez a tanulmány az V. Nemzetközi Interdiszciplináris Konferencia (Debrecen, 2020. március 20.) szerzőinek (néha távoli) asszociációit mutatja be kutatási területük, valamint a hadviselés és/vagy a pszichológiai hadviselés témája között.
Kulcsszavak: lélektani hadviselés, hadviselés, kutatás
Diszciplínák: interdiszciplináris tudományok
Absztrakt: Jelen tanulmány a Szovjetunió (SZU) politikai rendszerének történetéről szóló sorozat második része, amely az 1953-1985 közötti eseményeket tartalmazza. Az első rész megtalálható a Lélektan és Hadviselés folyóirat 2020/1 számában.
Kulcsszavak: Szovjetunió, politikai rendszer, történelem
Diszciplínák: történelem, politológia
Absztrakt: A Római Birodalom az első volt az antik birodalmak sorában, amely felismerte, hogy a harci sérültek egészségügyi ellátására kiemelt hangsúlyt kell fektetni, hiszen enélkül Róma képtelen a hódító háborúk sikeres megvívására és a megszerzett területek megtartására. Augustus császár volt az első római uralkodó, aki megteremtette a katonaegészségügy szervezeti kereteit, a katonaorvosi kart és a tábori kórházak rendszerét. Tanulmányunk során ennek történetét tekintjük át, illetve megvizsgáljuk az antik világ legkorszerűbb egészségügyi intézményének, a tábori katonai kórházak (valetudinárium) kialakulásának, fejlődésének lépéseit is.
Kulcsszavak: Római Birodalom, ókor, katonai orvoslás, harci sérültek, tábori katonai kórház (valetudinárium), betegellátás
Diszciplínák: történelem, hadtudomány, orvostudomány
Absztrakt: Ez a tanulmány Luxemburgi Zsigmond huszita hadjáratának (1420-22) első felére összpontosít, és különös figyelmet fordít annak gazdasági és földrajzi tényezőire, mert ezek jelentősen befolyásolták az egész háború kimenetelét. Ilyen tényezők a terep és viszonyai, az éghajlat és az időjárás, vagy ami azt illeti, maga a pénz, amelyek mind megfigyelhető hatással voltak mind az egész hadjáratra, mind az egyes katonákra.
Kulcsszavak: háború, husziták, történeti földrajz
Diszciplínák: történelem, földrajz
Absztrakt: Jelen tanulmányunkban - egy cikksorozat első részeként - Mária Terézia kevésbé ismert 1750-ben kiadott, hadirokkant ellátásról szóló rendeletét mutatjuk be. A pátensben az uralkodó az osztrák örökösödési háborúkban (1740-1748) részt vett nemzetek és a súlyos harcok során „a tagjaikat, egészségüket és épségüket feláldozó katonák” iránt érzett háláját kívánta kifejezni. A rendelet áttekintését követően kitérünk a rokkantkérdés megoldásának egy korabeli „sikeres” intézményére, a hadirokkantak telepítésére is. Cikksorozatunk második részében a Pesti Invalidus Ház történetét tekintjük át 1750-től az 1783-ban történt megszűnésig, különös tekintettel a rokkantrendelet 1772-ben történt revíziójára. Továbbá betekintést nyújtunk a rokkant katonák rendhagyó életpályájába, az „újrahasznosított” hadirokkantak kalandos hétköznapjaiba.
Kulcsszavak: hadigondozás, hadirokkant otthon, rokkantellátási rendelet
Diszciplínák: történelem, orvostudomány, hadtudomány
Absztrakt: A joggal való visszaélés alapelve állandóan naprakész kérdése a munkajognak. Bár tartalmilag a munkajog ezen alapelve évtizedek óta változatlan, a gyakorlatban sok kérdés merül fel ezen témával kapcsolatban. Bár felperesek gyakran hivatkozzák ezt az alapelvet, a bíróságok sokszor eltérő következtetéseket vonnak le az elv tartalmát illetően.
Kulcsszavak: joggal való visszaélés, munkaviszony megszüntetés
Diszciplína: jogtudomány
Műhely, rendezvény