Vissza a tartalomjegyzékhez

Pátkai Mihály
Nyomuk veszett
Luxusutak rejtélyei

A vietnami háború utolsó napjaiban Hue Pham és felesége, Hue Tran egy háborús menekültektől túlzsúfolt konténerszállító hajón szöktek meg a háború sújtotta országból. Miután élelem nélkül két hétig hánykolódtak a Dél-kínai-tengeren, végül csodával határos módon megmenekültek. A házaspár az Egyesült Államokba vándorolva új életet kezdett. Harminc évvel a vietnami kalandos szökés után befizetnek egy Karib-szigetek körüli luxushajó-utazásra. A gyönyörű Carnival Destiny a Barbados és Aruba közötti szakaszon szelte a hullámokat, amikor a házaspárnak örökre nyoma veszett...

 

Son Michael, Phamék fia szerint a szülei olyan „amerikai állampolgárok voltak, akiknek nem voltak anyagi gondjaik vagy egészségügyi problémáik. Életük talán legszebb pillanatait töltötték a hajón”. Szülei eltűnését követően Son Michael létrehozta a Luxushajók Nemzetközi Áldozatai (International Cruise Victims) nevű csoportot, ahol hasonló helyzetbe került emberekkel együtt keresi a választ a rejtélyre.
Az elmúlt négy évben már több mint harminc hasonló eset történt - a legutóbbi január 2-án: a Queen Mary 2 úgy hajózott haza az angliai Southampton kikötőjébe, hogy egyik utasa már nem volt a fedélzetén.
Az óceánjárókon történt rejtélyes eltűnésekről pontos számadatok azt követően kerültek napvilágra, hogy az amerikai kongresszus bizottságot hozott létre annak megvitatására, hogy amerikai állampolgárok milyen veszélyeknek vannak kitéve a luxushajós nyaralások során. Christopher Shays, a bizottság elnöke így figyelmeztet: „Egyre több bejelentés érkezik a megmagyarázhatatlan eltűnésekről a nyílt tengeren, megoldatlan bűntényekről és törvénytelen cselekményekről. A kisvárosokhoz hasonlóan az óceánjárókon is történnek bűntények. A városlakók azonban a luxushajók utasaival szemben tudják, hogy milyen kockázatokkal jár a városi élet - nem beszélve arról, hogy senki sem szokott kiesni egy városból, hogy aztán örökre nyoma vesszen.”
Shays „a tökéletes gyilkosság tökéletes helyszínének” is nevezte az óceánjárókat, ahol nincsenek rendőrök, és egy esetleges gyilkosság nyomai (az áldozat maga is) a tengerbe hajítva örökre eltüntethetők.
Az elmúlt években nem csak titokzatos eltűnések és halálesetek történtek luxushajókon. A fent említett kongresszusi beszámoló szerint 2003 és 2005 között 178 esetben jelentettek luxushajókról nemi erőszakot. Sokak szerint ez egy nagyon alábecsült szám. Geoff Furlong, aki két hajózási társaságnál is teljesített biztonsági szolgálatot, arról számol be, hogy „…női utasokra a legénység egyes tagjai falkákba verődve vadásztak”. Mivel a hajókon nincs rendőrség, az ilyen ügyekben sokszor a kapitány ítélkezik: a következő kikötőben kirakja a bűnösöket, a sérelmet szenvedett utassal pedig - a hajóstársaság üzleti érdekeit szem előtt tartva - megpróbál bíróságon kívüli megegyezésre jutni. Furlong szerint a bántalmazott utasoknak „pezsgőt, ingyen utat adtak, és elmagyarázták, milyen káros következményei lehetnek annak, ha a bíróság elé kerül az ügy, hogy milyen szégyent hozna ez a családjukra…”
A luxushajózás óriási üzlet - a hajózási társaságok hatalmas pénzeket áldoznak arra, hogy a kínos incidensek kárvallottjai és tanúi tartsák a szájukat. George Allen Smith és újdonsult felesége 2005 nyarán Barcelonában szállt fel a Brilliance of the Seas (Tengerek Briliánsa) nevű luxushajóra. A hajóút hetedik napján Smithnek nyoma veszett. Smith családja 2006 júniusában a Royal Carribean hajózási társasággal szemben keresetet nyújtott be. Néhány órával később azonban a Royal Carribean közleményt adott ki, miszerint az eltűnt férfi felesége bíróságon kívüli megegyezésre jutott a társasággal. A múlt héten nyilvánosságra hozott információk alapján a megegyezés keretében Smith felesége egymillió dollárt kapott.
Mindezek mellett egyéb veszélyek is leselkednek azokra, akik hajós nyaralásról álmodoznak. Tavaly egy utas meghalt, amikor tűz söpört végig egy luxushajó kabinjain. Sokan életük legfélelmetesebb pillanatait élték át, amikor Anglia partjainál egy másik óceánjáró lángba borult. Nemrégiben utasok zendülést robbantottak ki a Queen Mary 2 luxushajón, amikor a turbinák meghibásodása miatt a hajó nem tudott az előre meghirdetett megállóhelyeken kikötni. Megint más hajókon a rendkívül fertőző norovírus tette pokollá az utasok nyaralását. A hasmenéssel, hasgörcsökkel és intenzív hányással járó fertőzés többszöri kitörését követően még a világ legújabb és legnagyobb, Freedom of the Seas (Tengerek Szabadsága) nevű óceánjárója is kikötőbe kényszerült fertőtlenítésre. 2005-ben a Seabourn Spirit nevű luxushajó legénységének pedig még igazi kalózokkal is meg kellett küzdenie.