1997
A nagyvilág eseményeiből1997 (is) mozgalmas, az emberek érdeklődését felkeltő, és sokszor idegeit borzoló eseményekben bővelkedő év volt.
A világpolitika eseményeire is vonatkozik ez a megállapítás. Már az év első hónapjaiban több országban zajlottak heves tüntetések, tiltakozó megmozdulások, sztrájkok. Belgrádban folytatódtak a már 1996 decemberében elkezdődött rendszerellenes tüntetések; Szófiában január elején szintén heves kormányellenes tüntetések zajlottak, és február 4-ig tartottak, amikor a kormányzó szocialisták beleegyeztek abba, hogy áprilisban előre hozott választásokat tartsanak. Albániában fegyveres harcot robbantottak ki a piramisjáték vesztesei; márciusban Bonnban 20 000 kőszénbányász tüntetett a szénbányászat állami támogatásának csökkentése miatt. Párizsban “eurotüntetés”-t tartottak: a belgiumi, a spanyolországi és a franciaországi Renault-gyárak mint-egy 10 000 alkalmazottja tiltakozott az elbocsátások miatt. Berlinben építőipari dolgozók tüntettek, Gdanskban 3000 dolgozó elbocsátása ellen tiltakozók vonultak az utcára.Egyéb politikai események: május 1-jén Angliában fölényes győzelmet aratott a Munkáspárt, amely a konzervatív párt 18 évi kormányzásának vetett véget. Ilyen vereséget 1838 óta nem szenvedtek el a brit konzervatívok. Július 1-jén Hongkongban véget ért a 156 évig tartó angol gyarmati uralom. Július 8-án döntött a NATO madridi értekezlete arról, hogy hazánkat, valamint Cseh- és Lengyelországot meghívja a NATO-ba. Figyelmet keltett Csiang Cömin kínai pártfőtitkár és államfő moszkvai csúcstalálkozója Borisz Jelcinnel, majd szeptemberben Amerikában Bill Clintonnal.
Az év fekete krónikájában is bőven akadt feljegyeznivaló. Gyilkos merényletek zavarták meg a nyugalmat Izraelben és a megszállt palesztin területeken. Spanyolországban az ETA baszk szeparatista szervezet elrabolt és kivégzett egy spanyol politikust; ugyancsak e szervezet tagjai lőtték le a spanyol legfelsőbb bíróság egyik bíráját. Algériában több száz ártatlan embert mészároltak le algériai fanatikusok, Ruandában hutu fegyveresek mészárlásának estek áldozatul tuszi menekültek. Kairóban német turistabuszt támadtak meg terroristák, Luxorban ugyancsak turisták váltak terroristák áldozataivá.
Sok áldozatot követeltek a természet vad erői által okozott katasztrófák is. Angliában februárban és decemberben a 140-150 km-es száguldó szélvihar követelt halálos áldozatokat. Lengyelországban 8 halottja volt a március végi orkánerejű szélviharnak; az USA öt államában rendkívüli állapotot hirdettek ki, mivel a havazás és a szélvihar 6 méteres hóakadályokat idézett elő. Árvíz pusztított az USA Dakota államában, Dél-Koreában, Törökországban, Németországban, Csehországban, Ausztriában, Lengyelországban, Szlovákiában, Romániában. Bangladesben 500 ember halálát okozta egy szökőár. Emlékezetes a szeptemberi közép-olaszországi földrengés, amelynek szintén sok halálos áldozata volt, több épület megrongálódott, köztük az Assisiben levő Szent Ferenc-bazilika is.
A természeti okokon kívül emberi figyelmetlenség, technikai stb. hibák is okoztak katasztrófákat. Január 12-én Milánó közelében kisiklott a Róma és Milánó között közlekedő szuperexpressz vonat, és nyolc utas vesztette életét. Két napra rá Egyiptomban a Nílus iszapjába zuhant egy autóbusz, aminek következtében húszan meghaltak és huszonöten megsebesültek. Ennél több, 76 áldozatot követelt Izraelben két helikopter összeütközése február 5-én; 8-án pedig a norvég partok közelében elsüllyedt egy ciprusi teherhajó, amelynek 20 főnyi legénysége a hullámsírba veszett. Április 30-án ismét vasúti katasztrófáról szóltak a híradások. Ekkor Kínában a Pekingbe tartó vonatba rohant egy vasúti szerelvény, ami miatt 13 vasúti kocsi kisiklott, 35 utas pedig megsérült. Május 9-én Dél-Koreában leszállás közben a földhöz csapódott egy Boeing 737-es repülőgép, melynek utasai közül 35-en meghaltak, s kb. ugyanannyian megsebesültek. Magyar turisták is meghaltak a thaiföldi Pattsyában július 11-én pusztított szállodatűzben. Augusztusban a Csendes-óceánba zuhant egy dél-koreai Boeing, egy másik pedig a Guam szigeten hegynek ütközött. Kétszázon felül volt a halottak száma.
Ugyancsak augusztusban Miamiban egy DC-8-as teherszállító repülőgép egy raktárra zuhant. Szeptemberben Amerikában egy Lopakodó vadászgép lezuhant és kigyulladt, négy épületet megrongálva, míg szeptemberben Irkutszkban egy katonai szállítógép zuhant lakóépületek közé. Mintegy 150 ember halt meg, s ugyancsak 150 embert égési sérülésekkel szállítottak kórházba. Szeptember 26-án egy indonéz 300-as Airbus 5 km-rel a célja előtt lezuhant és kigyulladt. A gép 220 utasa és 12 főnyi személyzete életét vesztette. Viszont a december 23-án Bangladesben leszállás közben lezuhant repülőgép 80 utasa és személyzete közül senki sem halt meg.
"Nagy" halottjai is voltak az 1997-es évnek. Február 8-án elhunyt a 93 éves Teng Hsziao-ping, Kína legbefolyásosabb vezetője. Augusztusban Franciaországban elhalálozott a világ legidősebb embere: a 122 éves Jeanne Calment asszony, aki 100 éves korában még kerékpározott. Augusztus 31-én járta be a világot a megdöbbentő hír, mely szerint Diana angol hercegnő gépkocsi-szerencsétlenség áldozata lett, amikor a lesifotósok elől menekülve a 160 km/h sebességgel száguldó gépkocsi Párizsban egy alagútban falnak csapódott. Szeptember 5-én az albán nemzetiségű, 87 éves, Nobel-békedíjas Teréz anyának, a szegények támogatójának halálhíréről értesülhettünk.
Természetesen nem csak megrázó és elszomorító események történtek a nagyvilágban 1997-ben. Arról is értesülhettünk, hogy februárban a háromnapos riói karnevál incidensek és botrányok nélkül zajlott le. Hír érkezett egy olyan házasságról is, amelyet augusztusban Spanyolországban a tengerben kötöttek meg. És születtek hatos meg hetes ikrek is. Kedvező hír, hogy karácsonykor Betlehemben zsidók, muzulmánok és keresztények közösen tüntettek és fohászkodtak a békéért.
Ezeken kívül számos érdekes esemény az "Érdekességek, furcsaságok – innen, onnan" című rovatunkban olvasható.
* * *
1997 kazincbarcikai eseményeit a "Kazincbarcika 1997. Az év krónikájá"-ban ismertetjük.